Co pro rodiče a penzisty

07.07.2018 14:52

Důchod 17 tisíc;https://img.cncenter.cz/img/11/normal690/5055023_krcal-petr-krcal-mpsv-ministr-ministerstvo-prace-a-socialnich-veci-v0.jpg?v=0

 rodičovská 300 tisíc

Petr Krčál

 

PRŮMĚRNÝ DŮCHOD průměrný důchod by rád dotáhl až na 17 tisíc korun měsíčně, rodičovský příspěvek na 300 tisíc korun na jedno dítě. Takové jsou plány nového ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála. Blesku prozradil i to, co hodlá udělat s trestními oznámeními na svou předchůdkyni z téže strany.

https://ct24.ceskatelevize.cz/sites/default/files/styles/scale_1180/public/1886696-duchody.png?itok=UuwEW7gV
Repro: ČT 24
 

 

* Průměrný důchod v ČR je kolem 12 tisíc. Kde by se měl pohybovat řekněme za dva roky?


Moje představa je taková, aby to bylo nejméně 40 procent průměrné mzdy. Senioři by si zasloužili průměr podstatně vyšší, pro mě by to bylo tak 16, 17 tisíc.


* Kde na to vzít?


To je o dalším jednání. Toto jsou moje představy. Pokud bychom se domluvili na postupné valorizaci, tak při jednání s panem premiérem a ministryní financí bychom toho postupně dosáhli.


* Po schůzce s prezidentem jste říkal, že přes léto budete připravovat také balíčky pro seniory a rodiny. Můžete být konkrétnější?


Zaprvé to bude seniorské bydlení. Dnes jsou nastavena pravidla přes evropské fondy. Co já vím, chybí malometrážní byty pro seniory, domy s pečovatelskou službou a je třeba se dohodnout na podobě celé záležitost kolem sociálního bydlení. Pan prezident Zeman si hodně přál, abychom se této otázce věnovali. Musíme to zkoordinovat s ministerstvem pro místní rozvoj.

* ČSSD hrozila, že pokud se ujme vlády na ministerstvu, stáhne návrh na změny v doplatcích a příspěvcích na bydlení. Platí to?


Určitě to platí s tím, že bych chtěl tu záležitost řešit komplexně.

* Shodíte to tedy úplně pod stůl? Nebo to třeba budete chtít vrátit do výborů a změnit?


To vám teď neřeknu, ale vrátíme to na nějaké začáteční projednání. Je potřeba nejprve dořešit novelu zákona o sociálním bydlení. Pak také řešit tu roztříštěnost v boji se sociálním vyloučením. To se mi nelíbí. Jinak se nebráním redukci dávek zejména v neprospěch obchodníků s chudobou. To skutečně je nehorázné, co se za bydlení platí. Současně to nemůže lidi z těch bytů vyhnat a zapříčinit to, aby se přestěhovali jinam a tvořilo to bezpečnostní problém. Nejjednodušším řešením, a na tom jsme se s paní ministryní Dostálovou domlouvali, by byla cenová mapa.

* Když jsme u zneužívání dávek, jak s tím co nejefektivněji bojovat?


Jsme domluveni s úřadem práce na efektivnějších kontrolách, zcela určitě. To je jedna věc. Úřad práce na to ale v současné době nemá kapacity.

* Půjde přímo o šetření v terénu?


Přímo šetření v terénu. 

* Kolik lidí na to bude třeba?


To vám teď neřeknu. Resort teprve přebírám.

 

https://js.pencdn.cz/acimage/w680-h374/326067.jpg

Repro: Peníze

 

 

* Ve vládním prohlášení je navyšování rodičovského příspěvku. Na kolik by měl stoupnout? 


Na 300 tisíc. O vyšší částce bych nehovořil, je to otázka jednání.

* Na kolik to vyjde státní kasu a je na to připravena?


Výhled rozpočtu počítá s navýšením této dávky. Je zaplánována. Neřeknu vám, kolik to bude stát.

* Zrychlené čerpání zůstane?


Určitě. 

* Jak to bude s přídavky na děti?


Zůstanou stejné po celé volební období. Dohodli jsme se, že rodičovská je efektivnější.

* Vaše předchůdkyně podala 11 trestních oznámení na hospodaření ministryně za vaši stranu Michaely Marksové. Budete chtít stejně zevrubně zkontrolovat hospodaření paní ministryně Němcové?


Ne, určitě ne. Budu pracovat jinými způsoby. Nebudu je ale zastavovat.

Zdroj: ČSSD z deníku Blesk, 3. července 2018

https://1gr.cz/fotky/bulvar/16/092/cl6/KHO65f725_profimedia_0184263590.jpg

Repro: Expres