Napajedla a mapy

02.10.2015 14:59

Unikátní výstava přibližuje Napajedla

prostřednictvím map

V Muzeu Napajedla je k vidění unikátní výstava, která návštěvníkům přiblíží Napajedla na mapách v historii i současnosti. Server Zlin.cz o tom informovala Kateřina Barešová z Klubu kultury Napajedla.

https://www.napajedla.unas.cz/pic/B3.gif

Repro: Napajedla

 

Na výstavu mohou lidé zajít nejpozději do 18. října. "Málokdo z lidí nebyl uchvácen krásou map. Mapy vedle toho, že jsou dokumentem, který zachycuje obraz země, jsou svědkem změn krajiny a politických poměrů, ale zejména také uměleckým dílem a předmětem sběratelského zájmu," poznamenala vedoucí muzea Barbora Košutová.

 

Výstava má lidem přiblížit ve zkratce dějiny Napajedel až do současnosti, tak jak se promítly na mapách nejrůznějších měřítek a nejrůznějšího zaměření. Návštěvníci uvidí nejstarší zobrazení města na takzvané Fabriciově mapě Moravy z roku 1569, dvě vydání Komenského mapy Moravy ze 17. století, zajímavé jsou i výřezy nejstarších map vojenského mapování. "Na podrobné katastrální mapě Napajedel z roku 1839 mohou lidé posoudit, jak se změnilo okolí jejich domu. Výstavu doplní mimo jiné mapy z 19. a 20. století a také výběr atlasů ze soukromé sbírky Karla Kysilky," doplnila Košutová.

 

Součástí výstavy je také prodejní katalog s náhledy jednotlivých map a podrobnými informacemi - ve výstavním sále katalog slouží zdarma jako průvodce výstavou.

Zdroj: Zlín.cz

Napajedla-Ortsansicht-a