Napajedla - kino bude

04.09.2015 14:55

Lidé rozhodli:

Chceme kino!

Vrátit tradici promítání do města chtějí už ve druhé polovině příštího roku, a to zřejmě už od září, v Napajedlích. Budovu kina v minulých pár letech opravili za více než 10 milionů korun, teď je na řadě jeho digitalizace umožňující divákům nabídnout filmové novinky, dětské projekce, přenosy oper, koncertů, sportu a podobně.

Zdroj: https://zlinsky.denik.cz/zpravy_region/lide-rozhodli-chceme-kino-20150904.html

https://bzmedia.cz/venue/62/15/8bf8/ca/38/6ddc/OF3U37q0yAB1_3P2u0Rqvk9-dHdwUgq7.jpg

Repro: Bandzone

 

 

Hlasovat pro obnovení projekcí v minulých měsících mohli obyvatelé města prostřednictvím dotazníků na webových stránkách Napajedel či papírové podoby městského zpravodaje.

 

Pro digitalizaci se nakonec vyjádřilo 83 procent lidí, drtivá většina respondentů z nich navíc byla pro vybavení kina 3D zvukem a 3D obrazem.

 

„Jsem ráda, že se nám tady kino vrátí zpátky. I když se bojím, že až bude digitální, bude také mnohem dražší vstupné," říká obyvatelka Napajedel Eva Přivřelová.

 

Jako mladá do něj dříve chodila, postupem času, stejně jako v dalších obcích a městech, ale ztratilo na atraktivitě.

 

„Pak už to za moc nestálo, návštěvnost i úroveň upadaly, až jej nakonec zavřeli. Byla jsem se tam však už podívat a je to v našem kině moc pěkné," hodnotí Eva Přivřelová.

 

Digitalizace přijde podle místostarosty města Zbyňka Ohnoutka zhruba na 3,8 milionu korun, přičemž vypomoci městu s financováním může dotace ze Státního fondu kinemotagrafie, o kterou si zažádá Klub kultury Napajedla.

 

Ten má právě být provozovatelem a správcem kina. Podle jeho ředitelky Kristiny Frascaové je to pro ně velká výzva, když zastupitelé na červnovém jednání odhlasovali variantu plné digitalizace s 3D obrazem i 3D zvukem.

 

„To je technologie, kterou nemají v kinech široko daleko. Zároveň nás ale čeká hodně nové a náročné práce," informuje ředitelka.

 

Program chtějí zaměřit na všechny cílové skupiny: děti, seniory i filmové fajnšmekry.

 

„Samozřejmostí jsou premiéry filmů, ale plánujeme zařadit postupně i přenosy koncertů, oper, cykly dokumentárních filmů a podobně. Napajedelské kino bude výjimečné nejen svým technickým vybavením, ale také místem, které má genius loci (duch místa), jeho exteriér je něčím, co v moderních prostorách kin chybí," dodává ředitelka.

 

A právě pro filmové premiéry se v dotazníku vyjádřilo nejvíce respondentů.

 

„Určitě si tam někdy na nějaký film zajdu. Jsem ráda, že kino bude zpátky," těší se Marta Baštýřová z Napajedel.

https://formular.fasadaroku.cz/image/800/600/1555-p1790015-jpg.jpg?crop

Repro: Fasáda roku

 

Kino má za sebou celkovou rekonstrukci, podle starostky města Ireny Brabcové nyní slouží v podstatě jako víceúčelový sál pro pořádání různých kulturních akcí. Staré promítačky a kabina k tomu určená byly demontovány. Kina, byť digitalizovaná, nejsou ovšem žádnou zárukou vysoké návštěvnosti. S vypůjčenou technikou tak fungovalo třeba malenovické kino Květen.

 

Podle Michala Gaji z oddělení marketingu zlínského multikina Golden Apple Cinema totiž před více než rokem jeho provoz ukončili poté, co se nedomluvili se zlínskou radnicí na jeho provozu.

 

„Kino bylo staré, nebylo digitalizované, město do něj nechtělo dát kvůli tomu peníze. V našich schopnostech nebylo jej udržet. Navíc digitalizace jako taková je velice nákladná," dodává Michal Gaja.

 
 

Zdroj a autorka: Zlínský deník,  Jarmila Kuncová

Zdroj: https://zlinsky.denik.cz/zpravy_region/lide-rozhodli-chceme-kino-20150904.html