Napajedla - telefonní budky

23.09.2015 14:24

Napajedla chtějí bojovat

za zachování telefonních budek

Telefonní budky. Ještě třeba před dvaceti lety byly prakticky jediným místem zajišťujícím spojení se světem, nyní by je člověk našel leckde jen stěží. Z regionu totiž mizejí jako ta příslovečná pára nad hrncem.

Zdroj: https://zlinsky.denik.cz/zpravy_region/napajedla-chteji-bojovat-za-zachovani-telefonnich-budek-20150922.html

Ilustrační foto

Foto: DENÍK/David Taneček

 

 

Ovšem například podle mluvčího krajské záchranné služby Petra Olšana je to špatně: ještě pořád z nich totiž někteří volají k záchraně lidského života, byť takových telefonátů z veřejných automatů je stále méně.

 

„Naše operátorky jsou každopádně pro jejich zachování, pořád mají svůj smysl. Jsou případy, kdy na tísňovou linku lidé volají z budek, místo, tedy lokalizace, se nám přesně zobrazí," podotýká mluvčí.

 

Podle Kateřiny Mikšovské, mluvčí společnosti O2, provozují aktuálně v celém Zlínském kraji 403 veřejných telefonních automatů, přičemž v okrese Zlín jich je 122. Už brzy ovšem region přijde minimálně o další dva.

 

Ty totiž chtějí zrušit v dohledné době v Napajedlích, a to konkrétně ještě během tohoto měsíce jeden v ulici Sadová, ve druhé polovině příštího roku pak ten další na tamním Masarykově náměstí.

 

Nadále zůstane v provozu jen jeden v ulici Nábřeží. A právě to se vedení města nelíbí. Starostka Napajedel Irena Brabcová chce zkusit zabojovat o zachování budky na Masarykově náměstí, tedy v centru města.

 

„Není to klasická budka, ale spíše jen telefonní sluchátko zavěšené na budově spořitelny. Náklady na jeho údržbu tak snad nejsou nikterak velké. Nějakou aktivitu za jeho zachování bych ráda vyvinula, na náměstí by podle mě telefon měl být zachovaný.

 

Člověk nikdy neví, kdy se bude hodit, navíc tam opravdu čas od času vidím někoho telefonovat. Není tam zbytečně," podotýká starostka.

 

Počet telefonních automatů se na Moravě snižuje průběžně od roku 2000.

 

„Pro zajímavost nejvíce automatů jsme provozovali na přelomu století, přes 30 tisíc. Od té doby jich bylo zrušeno více než 50 procent. V celé republice jich najdeme nyní přibližně 10,5 tisíce," informuje mluvčí společnosti O2 Kateřina Mikšovská.

 

Do jaké míry jsou využívány ty na Zlínsku, prozradit nechce. „Počty hovorů a tržeb jsou předmětem našeho obchodního tajemství. Obecně ale můžeme říct, že nejvytíženější jsou ty automaty, které se nacházejí v centrech měst, na nádražích či v zajímavých turistických lokalitách.

 

Minimální počet budek na dané území stanoví Český telekomunikační úřad. Podle jeho mluvčího Martina Drtiny pro letošek platí, že jeden automat je povinný v obci do dvou tisíc obyvatel.

 

„V obci do pěti tisíc je povinný také, a to v případě, že tam nemají silné pokrytí dostatečným signálem dva operátoři," vysvětluje mluvčí.

 

Od příštího roku pak chtějí sáhnout ke změně, mimo jiné, že by povinnost jednoho automatu byla v obci do 1500 obyvatel, o rok později v obci s méně než 1000 obyvateli. „Veřejné telefonní budky jsou dostupnou a univerzální službou," dodává.

https://www.cact.cz/noviny/2011/05/B_dinosaurus.jpg

Repro: Cact

 

Například v Halenkovicích měli dříve trojici automatů, nyní je tam také už jen jeden.

 

„Před lety jsme jeden nechali demontovat kvůli autobusové zastávce, pak už jej ale zpátky nikdo nenamontoval. Koneckonců požadavky našich obyvatel na veřejný automat jsem ovšem od té doby ani nezaregistroval," říká starosta obce Jaromír Blažek.

 
 

Zdroj a autorka: Zlínský deník, Jarmila Kuncová

Zdroj: https://zlinsky.denik.cz/zpravy_region/napajedla-chteji-bojovat-za-zachovani-telefonnich-budek-20150922.html