Naši politici o Konfidentovi

16.04.2018 11:39
     Není přílišným tajemstvím, že jak řadovým členům naší strany, tak představitelům "střední politické váhy" nejde - už z hlediska vyššího principu mravního - kolaborace s Konfidentem pod nos.

     Dva komentáře našich politiků, popisující všeobecnou bezradnost a mravní vyprahlost těchto dní:

Politická partie Andreje Babiše

 

 

Antonín Seďa

 

ÚVODEM PŘIZNÁVÁM,  že nemám zákulisní informace o tom, co se konkrétně odehrávalo za zavřenými dveřmi při vyjednávání o možné budoucí vládní spolupráci mezi ANO 2011 a ČSSD. A také nejsem příznivcem vstupu sociální demokracie do vlády a to z řady důvodů. Přesto je zajímavé sledovat politickou partii současného premiéra v demisi A.Babiše.

https://img.cncenter.cz/img/12/normal1050/4906608_babis-hamacek-v3.jpg?v=3

Repro: Info

 

Člověk by měl dojem, že A.Babiš, který byl pověřen prezidentem jednáním o vzniku jeho druhé vlády, je s Milošem Zemanem domluven na jejím půdorysu a že s panem prezidentem jednání průběžně konzultuje. Mohu rozumět tomu, že osobní jednání na Kanárských ostrovech uskutečnit nelze, ale nepředpokládám, že by prezident nebyl o stanoviscích ANO 2011 důvěrně informován. Vždyť současná vláda bez důvěry vznikla překotně pouze proto, aby se A.Babiš a prezident zbavili pro ně nepohodlného a nevděčného premiéra.

 

Vláda bez důvěry vládne čtvrtým měsícem a rozhodně nelze říci, že zahálí. Může se spolehnout na reálnou vládní koalici ANO+KSČM+SPD v poslanecké sněmovně, která se projevila v obsazení funkcí i spoluprací ve výborech či komisích. Na základě dohody M.Zemana, A.Babiše a předsedy KSČM V.Filipa se do vládního chomoutu snažili a stále snaží natlačit sociální demokraty. Ti by měli přikrýt reál spojenectví extrémistů s politickým hnutím, prakticky vlastněným A.Babišem. Zejména jako signál do zahraničí a spojencům.

https://g.denik.cz/1/26/praha-zeman-babis-hrad-vlada-demise-vyjednavani-03_denik-630.jpg

Repro: Deník

 

Po krachu jednání se proto ihned ozvali komunisté s kritikou nadměrných požadavků ČSSD a to v souznění s vrcholnými představiteli ANO 2011. Přitom tomu není tak dávno, co šest křesel v bývalé koaliční vládě mělo toto hnutí (z toho tři silové rezorty: financí, spravedlnosti a obrany) a tři křesla měli Lidovci (na to A.Babiš poněkud pozapomíná). Takže opravdu není v dvoukoalici na požadavku sociálních demokratů nic divného. Protože navrhovaný „ústupek" za trestně stíhaného premiéra, není podle mne adekvátní a vůbec neřeší tento problém.

 

V současnosti se čeká na vyjádření prezidenta, který podle kuloárů podpořil požadavek vyjednávacího týmu ČSSD. Nehledě na skutečnost, že současné doplněné vedení mu půjde na ruku. Zdá se tedy, že prozatím pomyslného Černého Petra drží v rukou premiér v demisi. Z tohoto pohledu je politická partie A.Babiše nelogická a na samé hraně zvyklostí našeho ústavního pořádku. Na rozdíl od sousedního Německa, kde trvala povolební vyjednávání hodně dlouho, tam vládla dosluhující vláda s důvěrou. U nás vládne menšinová vláda bez důvěry. A je otázkou na jak dlouho.

 

Prozatím je veřejnost trpělivá a na můj vkus poněkud apatická. Je to zřejmě způsobeno ekonomickým vývojem a růstem životní úrovně obyvatel. Přesto je zde problém ústavnosti a jistého oklešťování demokracie. Pokud si uvědomujeme, že volební zisk ANO 2018 představuje toliko 18% oprávněných voličů, pak je opravdu velmi divné, že vládne tak dlouho menšinově a není nikdo, kromě pana prezidenta, kdo tomu může zabránit. Jedině tlak široké veřejnosti by mohl pomoci rozhýbat stojaté vody současného politického patu.

https://kreslenyvtip.cz/sites/default/files/styles/large/public/cartoons/miroslav_kemel/miroslav_kemel_161.jpg?itok=PJIyCe1X

Repro: Kemel

 

Babišova https://img.ihned.cz/attachment.php/470/68199470/jqQAld1PWeuV6G4gKTEiNOHILUac290f/Picl_Michal_iPad.pngjízda vlakem

bez jízdenky

 

Michal Pícl

 

HNUTÍ ANO dlouhodobě usiluje o levicové voliče. V honbě za nimi opisuje sociálnědemokratický program. Má to ale háček, program nečte celý.

 

Je tomu zhruba čtrnáct dní, kdy přišla vláda Andreje Babiše v demisi s nápadem od června radikálně změnit jízdné vlakem a autobusem. Studenti do 26 let i senioři nad 65 let budou moci nově jezdit se slevou až 75 procent. Předvolební programová priorita ČSSD plněná konkurenčním hnutím ANO by měla letos stát zhruba 3,26 miliardy korun. Vláda (stále v demisi!) je chce pro letošek krýt z rozpočtové rezervy. Příští rok financování zatím neřeší, přestože by se náklady na zlevněné jízdné měly vyšplhat téměř na 6 miliard korun.

https://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/600x338/Jan2018/2090728.jpg?250d

Repro: TN.cz

 

Cestování veřejnou dopravou má být bezpečné, pohodlné, a především dostupné. Proto je zavedení slevy pro tyto skupiny obyvatel, jež často doplácejí na to, že v jejich obci není škola, školka či nemocnice, principiálně správně. Je ale krajně nezodpovědné plnit předvolební sliby rozpouštěním státní rozpočtové rezervy už v prvním měsíci roku. Po jeho zbytek se tak můžeme obávat například neočekávaných přírodních katastrof, pro které jsou tyto prostředky primárně alokovány. A to rozpočet na letošní rok předložila ke schválení sněmovně ta stejná vláda.

 

Po vlně kritiky přišel předseda vlády v demisi s návrhem, že bude případný výpadek rozpočtu krýt z takzvaných nespotřebovaných výdajů státu. To jsou peníze, které ministerstva nedokázala v průběhu předchozích let utratit. V souvislosti s tímto návrhem však vyvstává otázka, zda si předseda vlády (a bývalý ministr financí) dělá z občanů legraci, anebo navrhovanému kroku jen nerozumí. Žádný takový balík volných peněz neexistuje! A už vůbec ne 170 miliard korun, jak nakonec svůj odhad disponibilních prostředků zveličil.

 

Nároky nespotřebovaných výdajů jsou prostředky, které ministerstva nevyčerpají v daném rozpočtovém roce, a tuto hypotetickou úsporu si pouze účetně převedou do následujícího roku. Částka je však pouze účetním číslem na papíře a není nijak finančně kryta. Reálně tedy neexistuje. Pokud by ji chtěl daný resort v budoucnu využít, musí pro ni ministerstvo financí zajistit dodatečné krytí, tedy například vydat státní dluhopisy, čímž se logicky zvýší i zadlužení státu.

https://kreslenyvtip.cz/sites/default/files/styles/large/public/kresleny_vtip/miroslav_kemel_58.gif?itok=9FGWp5qX

Repro: Kemel

 

S postupným zapojováním nakumulovaných nespotřebovaných nároků počítala už Sobotkova vláda při sestavování rozpočtu na rok 2018. Ministerstva proto dala k dispozici zhruba 40 miliard korun, které uspořila a o které jim byly při sestavování letošního rozpočtu sníženy příjmy. Pokud tedy byly historicky nějaké volné a použitelné finanční prostředky z minulých let, resorty s jejich zapojením letos počítaly. Vláda v demisi je o ně ve jménu předvolebních slibů bude těžko opět připravovat.

 

Situace ovšem nemusí být patová. Pokud si premiér v demisi neví rady, kde na nové výdaje státu vzít, nápady může opět najít v jemu již tak známém programu ČSSD. Na všechny své sliby totiž tahle strana počítala získat dodatečné finanční prostředky. Ano, i na jízdné pro studenty a seniory.

 

Řízení státu neznamená jen vydávat, ale především zajišťovat dostatečné příjmy na jeho fungování. Svoji pozornost by tedy stát mohl soustředit na každoročně odcházející dividendy, které jsou ve velkém vypláceny do zahraničí. V roce 2017 šlo dokonce až o 270 miliard korun, které odtekly ze země nenávratně pryč. Průvodcem by mu v tom mohla být i vládní studie, která již v roce 2016 odhalila, že míra odlivu výnosů z České republiky je dlouhodobě přinejmenším dvakrát vyšší, než by mělo odpovídat ekonomickým předpokladům země.

 

Pokud tedy bude chtít premiér v demisi dál plnit program sociální demokracie, je to jenom dobře. Jen mu musí někdo dotisknout i zbylé stránky. Tam najde návod, jak vlaky a vše ostatní financovat. Aby ten náš „skvělý hospodář" nakonec nepřišel zkrátka a nestáhl nás všechny s sebou.

Zdroj: ČSSD ( Deník Referendum, 12. dubna 2018)

https://kreslenyvtip.cz/sites/default/files/styles/large/public/kresleny_vtip/miroslav_kemel_10.jpg?itok=EWTkB_NE

Repro: Kemel