Povolební nenálada

28.10.2017 15:24

cukr a bič, většina nade vše

Saša Mitrofanov

 

MÁTE PĚT MANDÁTŮ,  ale vystupujete tady jako vyšetřovatel a soudce! obořil se Jaroslav Faltýnek od Andreje Babiše na Jana Farského ze STAN, který si dovolil říct názor svůj a svého hnutí na ANO – jako na nedůvěryhodnou formaci zde od 51:30. To může být předobraz věcí budoucích. I to, že Faltýnek počet mandátů snížil.

https://i.ytimg.com/vi/qm0X6l-HZrg/maxresdefault.jpg

Zdroj: Trubkárna

 

Jinak adorace většiny (rusky bolšinstvo) a okřikování nebo zadupávání menšiny do země je vlastní politickému směru, kterému se odvozeně od tohoto ruského slova říká bolševismus.

 

Tyto volby demokraticky vyhrálo Babišovo hnutí hlasy od lidí, kteří demokracii v její liberální podobě nechtějí. Myslí si, že konkrétně jim nic nepřinesla. Kývli na nabídku politiky, která bude postavena na principu cukru a biče. A kdy „vláda bude chodiť za lidma“, jak včera slíbil Babiš. Ten hned po vítězství nabízel pocukrovanou koblihu. Faltýnek ale ve zmíněné debatě ukázal kousek nachystaného biče.

 

Politici mimo Babišovo hnutí teď v povolebním jednání, kde se rovněž budou střídat od ANO cukr a bič, předvedou charaktery. Někomu se to povedlo už předtím. Pavel Bělobrádek najednou zapomněl na vlastní tvrzení, že bude-li výsledek lidovců horší než v minulých volbách, odstoupí z funkce, protože je to ve slušné společnosti samozřejmé zde. Už odstupovat nehodlá.

https://forum24.cz/wp-content/uploads/2015/05/V.-I.-Uljanov-Lenin-850x480.jpg

Repro: Forum 24

 

Naopak přirozeným lídrem demokratů, který nekličkuje a otevřeně říká, jak vidí situaci po těchto volbách, se může stát Jan Farský zde.

 

Občané, kteří výsledky těchto voleb považují za zpátečku, která zas nepřinese nic dobrého jim, protože založili své životy na samostatné existenci bez spasitelů, bossů a vůdců, tak mají i ve Sněmovně své zástupce. Podobně jako Farský se projevuje nepřekvapivě Miroslav Kalousek a pokud vydrží s neoblomnou opozičností, kterou vyhlásil Petr Fiala, také ODS, bude to vícero politiků. Třeba se někdy probere z knokautu též někdo z ČSSD.

 

Jinak jsme včerejškem už i formálně vstoupili mezi země s fatálně rozdělenou společností. Bylo to jasné i před volbami, ale chyběl exaktní důkaz, který poskytly. Zájemci o obrázek takové společnosti mají bohatý materiál v Polsku a Maďarsku. Občané s hlubším zájmem o to, jak takové stavy končívají, se mohou ponořit do ruského materiálu. Tam po sto letech nejdříve horké, pak studené občanské války nastala národní katastrofa, kdy se postupně zničilo nebo vyhnalo do ciziny to nejlepší, co by mohlo společnosti zajistit všeobecný prospěch.

 

Včera i u nás ve veřejném prostoru zněly hlasy o vnitřní či vnější emigraci. To bude řešit každý sám za sebe. Zatím může v lednu volit prezidenta.

 


plevele nemají co dělat na naší zahrádce

Saša Mitrofanov

 

PŘED ČTYŘMI LETY uspěl ve volbách a stal se poslancem muž, kterého fakticky nikdo neznal, ale to nevadilo. Stačilo, že se jmenoval Miloš Babiš. Ve Sněmovně neoslnil. Letos kandidoval znovu, ale už se tam nedostal. Lidi nejsou blbí, víte?

https://www.vodazakladzivota.cz/www/files/image/author/Milos_Babis-foto-42A4545-m2.jpg

Zdroj: Voda, základ života

 

Symbolem letošních voleb se naopak stala žena, kterou fakticky opět nikdo neznal, ale měla jednu přednost, o které pak po svém zvolení poslankyní řekla, že z ní měl největší radost marketingový šéf hnutí, který to považuje za dobrou reklamu. Asi tím míní Marka „Máru“ Prchala, kterému Andrej Babiš samou vděčností po volbách v přímém přenosu sázel hubany na čelo.

 

No a ta úspěšná paní se jmenuje Andrea Babišová. Lidi nejsou blbí, vědí, jaké hodnoty mají volit.

https://media.novinky.cz/112/641124-top_foto1-yncxe.jpg?1508662805

Repro: Novinky

 

Pojďme konečně být politicky nekorektní, když nás k tomu protisystémové strany a hnutí tolik vyzývají. Takže tak: Jsme různí, ten umí to a ten zas tohle, a součástí tohoto životního kolotoče je, že někdo má v hlavě maximálně velorex, jiný trabanta, jiný zas wartburga, a tito všichni pak nemají rádi majitele mozkových mercedesů, ba i těch lepších škodovek.

 

Nejde primárně o věk a vzdělání a už vůbec ne o pohlaví. Určitě znáte lidsky skvělé elektrikáře a na druhé straně v uběhlé volební kampani jste se mohli realisticky přesvědčit o úrovni některých VŠ mentorů. V běžném životním provozu tato pestrost nevadí. I s těmi, kdož mají dvoudobý mozkový motor, se můžeme potkávat jako se členy rodiny, sousedy či kolegy a bavit se s nimi o počasí, zdraví a domácích mazlíčcích.

 

Jinak to vypadá, když tito lidé nastartují, vyrazí k urnám a zvolí něco, co v konečném důsledku ohrozí i je, ale to je pro ně příliš složitá úvaha. Tady je první příklad, co pustili ven zde.  To je jenom začátek.

 

Pak jdou ohledy stranou a zjišťujeme, že si s touto částí společnosti vlastně nemáme co říci, jde-li o základní věci týkající se svobody jednotlivce. Jsou na opačném břehu. Neznamená to na ně pokřikovat nebo jim brát občanská práva. Jenom že je komunikace s velorexy ztrátou času. Jiní nebudou.

 

Majitelé mozkových mercedesů ale mohou mluvit k jiným spoluobčanům, kteří jim dobře rozumějí, byť sami se zabývají jinými činnostmi. Udělal to tak Jiří Přibáň zde a Jan Kysela zde.

 

My se střední a vyšší střední třídou mozkových motorů se můžeme obohacovat také navzájem. S vědomím, že plevele na světě byly, jsou a budou. Proč je ale dobrovolně pouštět na vlastní zahrádku?

 


oranžový vichr z hor

Saša Mitrofanov

 

PO VOLBÁCH běží události na politické scéně hned v několika rovinách. Většina lidí zákonitě věnuje pozornost vzniku vlády. Nebo možná nevzniku nevlády? Tak by to možná řekl bývalý prezident, jehož syn je současný poslanec a je tak intenzivně ve středu pozornosti, až z toho vytvořil Mirek Topolánek slogan Ubraňte Fialu před Klausy!

 

My ale půjdeme mimo hlavní zájem. Nahlédneme do kouta, kde se bez kamer a reflektorů truchlí a trudně dumá, co že se to stalo. ČSSD se prohlíží v zrcadle jako po velkém flámu a rvačce, kterou si kvůli opilosti nepamatuje, a počítá modřiny, škrábance a odřeniny.

 

Ač se touto stranou už nějakých pár let dopodrobna nezabývám, stále platí staré konexe a zdroje, které, aniž bych o to žádal, hledají jakoukoli možnost sdělit mimo partaj, tedy svobodně, co si o situaci myslí. Po volbách s nimi na dálku diskutuji denně. Nic, co by bylo v rozporu s mými informacemi o útrobách ČSSD, nevyprávějí, ale čtenáře by to mohlo zajímat. Například tyto pasáže:

https://cdn.i0.cz/public-data/d9/69/bb30183a3698a45eb8ef9cb2fa2f_r16:9_w640_h360_gcf6e3fd8ccba11e4994f002590604f2e.jpg?hash=57925cfdaeb9cdeed14b39e6eba1e6c7

Repro: Aktuálně

 

„Je pravda, že vedení ČSSD reaguje velice těžkopádně a dává tím šance tzv. lánským pučistům tento vnitrostranický převrat dokonat, a to za podpory současného prezidenta Zemana a jeho oblíbence A. Babiše. Již začaly prosakovat určité informace (fabulace) o tom, že A. B. nabídl ČSSD místa v koaliční vládě, a to na úrovni tří ministerských křesel. Bohužel se již v ČSSD našli členové, kteří toto nejen schvalují, ale i podporují.

 

Jinak velmi originální názor má současná poslankyně (jméno je mi známo), která by souhlasila s nabídkou zúčastnit se na vládě s tím, že bychom byli jako ČSSD pro veřejnost viditelní.“

https://cms.parlamentnilisty.cz/image.ashx?w=632&h=307&f=10032017_sjezdcssd_brno_koulova14_636247467632179819.jpg&id=120696

Repro: Parlamentní listy

 

Tyto autentické postřehy zevnitř soc. dem. ilustrují, co se s touto stranou děje. Jednou takto dopadnout musela. Časovaná bomba v základech ČSSD, kterou od roku 1993 budoval Miloš Zeman jako personální tahač, který ho dopraví nejdříve do Strakovky a pak na Hrad, explodovala. Zeman tehdy záměrně otevřel dveře dokořán lidem s protichůdnými názory, které neměly nic společného s idejemi sociální demokracie. Pytel blech se dal lépe nejdřív rozeštvat, pak postavit pevnou rukou do latě.

 

Mým protějškům v této debatě píšu napůl žertem, napůl vážně stále totéž: Zrušte ČSSD! Ať jde Zimola za Babišem a Foldyna za Okamurou. Chcete-li opravdovou demokratickou levici, založte novou stranu. Zároveň vím, že se to nestane. Takže budeme do mimořádného sjezdu v dubnu pozorovat oranžový vichr z hor. A později pravděpodobně taky. Než poslední zmizí z hlediště a před zmizením zhasne.

 

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/04/Ji%C5%99%C3%AD_Paroubek.JPG/1200px-Ji%C5%99%C3%AD_Paroubek.JPGhodně povolaných, málo vyvolených

Jiří ParoubekKOMPLETNÍ VEDENÍ ČSSD odmítlo podat po strašlivém volebním výprasku demisi. Je to možná v situaci, kdy se vyjednává o složení orgánů sněmovny a konec konců i o možné účasti ve vládě či o její podpoře, racionální řešení.

https://g.denik.cz/63/8f/praha-jednani-cssd-a-programova-konference-prazsky-slovansky-dum-17-cervna-03_denik-630.jpg
Repro: Deník


Snad by jen postačilo, kdyby členové vedení ujistili stranickou, moravskou a českou veřejnost o tom, že jsou schopni sebereflexe a že na sjezdu dají své funkce k dispozici a nebudou například na nejbližší volební období do vrcholných stranických orgánů kandidovat. A dají tedy příležitost jiným lidem. Členové nynějšího vedení ČSSD ostatně z naší politiky ani tak nezmizí. Většina z nich se dostala do sněmovny a tak nebo onak budou ovlivňovat a formovat stranickou politiku i nadále. Jde spíš o to, jací lidé typově by měli přijít do nového vedení sociální demokracie.

Tak především, neměli by to být lidé úplně neznámí. Ideální by bylo, kdyby již za sebou měli úspěšně absolvovaných několik kol působení ve veřejných funkcích. Tedy zejména v komunální a v regionální politice. Anebo ve velkých společenských organizacích počínaje odbory a významnými neziskovými organizacemi. Úspěšná politika každé strany je v zásadě formována několika faktory. Je to faktor organizace, dále faktor peněz, faktor personální, faktor marketingu, resp. programu a marketingu. Který je nejdůležitější z těchto faktorů nelze říci. Jsou všechny stejně důležité a musí fungovat v rovnováze.

Strana bez silného leadera může mít skvělý program a výtečný marketing a prostě nezaujme. Silný a charismatický vůdce ve straně bez peněz a s ochromenou organizací a s omezeným přístupem do médií nemá rovněž šanci dosáhnout, aby jeho strana uspěla. Tím, že jsem uvedl faktory, které musí být na patřičné úrovni, aby byl zajištěn úspěch té které strany, jsem také naznačil, co by měli dělat příští vůdci naší sociální demokracie, aby tuto stranu dostali z hluboké deprese volebního výsledku 7,3 %.

https://cdn.i0.cz/src/public-data/9b/ef/2d536b2b3e42a0419f399e440387_base_optimal.jpg
Repro: Aktuálně


Strana bude mít velké problémy s financemi. Už dnes se hovoří o astronomických dluzích a je otázka, do jaké míry média přehánějí či nikoliv. Anebo do jaké míry má pravdu ekonomický ředitel strany Starec, když celý problém bagatelizuje. Pravda bude někde uprostřed. Budoucí leadeři strany musí být velmi praktičtí a orientovaní ve finančních a majetkových otázkách a v jejich řešení. Teď jde o samotnou existenci strany. Tito lidé se musí opírat o své reálné zkušenosti ze života. Problém Starce i většiny současných členů vedení je, že ty reálné zkušenosti ze života prostě nemají. A stranu ještě čeká dokončení soudního sporu s Altnerem. Zvládnutí této otázky je také výzvou pro mimořádně erudovaného ekonoma či právníka s dobrým týmem lidí kolem sebe (tím týmem myslím schopnost obklopit se poradci, kteří budou schopni vytvořit novému vedení strany dobré a bezchybné odborné zázemí pro řešení tohoto sporu).

Peníze do značné míry rozhodnou o schopnosti strany udržet funkčnost stávající organizace. Bez organizace, která bude plošně zahrnovat všechny okresy, jsou šance strany na volební revanš nižší. V budoucím vedení ČSSD by měli být také lidé, kteří jsou schopni přes své kontakty zajistit úspěšná jednání se sponzory. Strana se napříště neobejde bez sponzorských peněz. Jako vládní strana však měla v této kolonce částky blížící se limitně nule. I z tohoto hlediska je třeba také rekonstruovat členskou základnu, doplňovat ji. Také členové jsou ostatně zdrojem stranických příjmů. I v tomto je význam organizační práce. S organizací do značné míry souvisí i schopnost modernizace a demokratizace stranického života. Zejména v situaci, kdy dojde k omezení počtu stranických sekretariátů. Pak bude vedeni potřebovat komunikovat se členy přes internet a přes intranet přímo. I prostí členové se musí cítit součástí strany. Musí cítit sounáležitost.

Pokud jde o vedoucí stranické osobnosti, měli by to být lidé s bohatým životopisem a s rozmanitými manažerskými a pracovními zkušenostmi. Ale musí to být také lidé – s ohledem na mezinárodní zapojení sociální demokracie – kteří budou schopni být v běžném pracovním kontaktu se svými protějšky v jiných sociálně demokratických stranách. V rakouské, německé, britské ad. Jen kontakt se slovenským SMERem nevyžaduje žádnou jazykovou výbavu. Ale znalost angličtiny, a ještě lépe angličtiny a němčiny, by měla být podmínkou. Tedy znalost alespoň na běžné konverzační úrovni. A pokud jde o program, do vedení strany by měli přicházet lidé schopni pracovat s novými myšlenkami, s mezinárodním rozhledem, s kontakty v neziskovém sektoru, který může být zdrojem programových nápadů.

https://kreslenyvtip.cz/sites/default/files/styles/large/public/cartoons/miroslav_kemel/miroslav_kemel_7336.jpg?itok=TdAJaLYl

Repro: Kemel

 

Přílišná orientace na sociální dávky straně nepřinesla v těchto volbách žádný úspěch. Podle průzkumů veřejného mínění zdrcující část občanů nechce pokračování v marnotratné sociální politice. A sociální demokracie musí přemýšlet, jaké nové voličské skupiny osloví. Dnes oslovuje jen jádro svých voličů a má-li se dostat z místa a být zastoupena ještě v příští poslanecké sněmovně po dalších volbách, musí prostě změnit program. To neznamená opustit sociální témata, to vůbec ne, ale doplnit je vhodným způsobem o témata nová. V první řadě to může být téma silné koruny, což je do budoucna limitující faktor do k přijetí eura. Zavázat se k zamezení neproduktivního vynakládání výdajů na zbrojení, v každoročních nárůstech v řádech až desítek miliard korun. Přehodnotit jednoznačně kladné stanovisko k dalšímu rozvoji jaderné energetiky v zemi. Orientovat se na rozvoj obnovitelných zdrojů a decentralizaci výroby energie. A tak dále. Nové programové zásady či cíle by strana měla přijmout v době co nejkratší. A jakési programové minimum by již měla akcentovat při svém případném vstupu do vlády.

No, a pokud jde o marketing, tam je potřeba dělat všechno jinak. Pokud příští předseda ČSSD bude introvertní člověk jako B. Sobotka, je lepší chodit na ryby, nežli se věnovat politice v rámci této strany. Strana se musí vrátit ke stylu trvalé strategické iniciativy. Tedy k tomu, přicházet do společenské diskuse s dalšími a novými, případně opakovanými, tématy. Samozřejmě to bude těžké v situaci volebního výsledku, kterého strana dosáhla. Ten bude limitován její přístup do médií. Už proto musí mít v čele strany barvité osobnosti, jejichž vyjádření budou média zajímat. A velkou roli může sehrát do budoucna také působení vedoucích činitelů strany na sociálních sítích. Tady je potřeba si vzít příklad z Pirátů a také z hnutí ANO, které tyto věci dělalo naprosto profesionálně a skvěle. Konec konců jsou i individuální případy v jiných stranách, které je možné okopírovat (Václav Klaus ml.).

https://img.cncenter.cz/img/12/normal1050/3302789_cssd-sjezd-socialni-demokracie-v3.jpg?v=3

Repro: Info

 

Zkrátka, každý z adeptů vrcholných stranických funkcí ČSSD by si měl uvědomit, jaké jsou jeho osobnostní limity a čeho je schopen a zda může být pro stranu, která se nachází v naprosto kritické situaci, opravdu přínosem anebo naopak zátěží. Špatně provedené personální změny na příštím sjezdu ČSSD budou ve svých důsledcích znamenat oslabení šance na návrat této strany do původních politických pozic.

 

A ještě jednu vlastnost musí mít nové vedení, ale také členové ČSSD. Cesta na výsluní vede nejen přes politický talent a zkušenosti, ale zejména přes tvrdou a trpělivou práci všech aktérů. Tedy zejména těch, kteří stranu vedou na všech jejích stupních organizace. V minulosti, v době velkých úspěchů, se zdálo, jakoby úspěchy ČSSD přišly jaksi samy. Bez velkého úsilí. Ano, u naprosté většiny funkcionářů tomu tak bylo, vezli se. Ale pokud jde o mé působení v čele strany v letech 2005 – 2010, bylo to období, kdy jsem velmi tvrdě pracoval bez ohledu na čas, své zájmy a na svou rodinu. Pokud se někdo nechce věnovat naprosto naplno výkonu vedoucí funkce, nemá v žádném oboru šanci na úspěch a nebude tuto šanci mít ani v politice.

Zdroj: Aktuálně

https://g.denik.cz/7/fc/lindava-volby-kraj-volebni-mistnost-fotbalove-kabiny-12_denik-600.jpg

Repro: Jablonecký deník