Diskriminuje státní pošta Moravany a Slezany?

09.10.2015 14:59

Pracovníci pošty z Moravy chtějí žalobou

získat pražácké mzdy

Asi 460 pracovníků České pošty z Brna, Olomouce a severní Moravy hodlá do konce října podat na státní podnik žalobu o dorovnání mezd. Zjistili, že na stejných pracovních místech berou méně peněz než zaměstnanci v Praze, což v rámci jedné firmy výslovně zakazuje zákoník práce. Pošta rozdíly v platech přičítá různé výkonnosti jednotlivých pracovníků. Napsaly to dnes Hospodářské noviny.

Pošta rozdíly v platech přičítá různé výkonnosti jednotlivých pracovníků (ilustrační foto).

Foto: Filip Jandourek

 

 

S požadavkem na dorovnání platů přišly dvě z 81 odborových organizací ve firmě. "Budeme se soudit o dorovnání platů a doplacení mezd za poslední tři roky," řekl deníku předseda odborů SOS 21 Petr Pohl.

 

Žalobu chtějí podat hlavně řidiči a pracovníci v depech, kde se překládají balíky. Na Moravě podle odborů dostávají měsíčně průměrně o 3000 korun méně než zaměstnanci v Praze. "Zákoník práce nerozlišuje zaměstnání a odměňování zaměstnání podle toho, kde práci vykonávám," upozorňuje v této souvislosti právník a místopředseda ČMKOS Vít Samek.

 

Mluvčí České pošty Matyáš Vitík třítisícový rozdíl v platech ale nepotvrdil a podivil se nad tím, jak sumu odbory spočítaly. "Je přirozené, že vzhledem k rozdílným výkonům jednotlivých pracovníků jsou i rozdílná jejich ohodnocení," řekl Hospodářským novinám Vitík.

 

Odbory na rozdíly v odměňování upozornily vedení firmy už loni na jaře a tvrdí, že s nimi nikdo nechce vážně jednat.

 

Vedení podniku je podle deníku údajně připravené se s odboráři kvůli platům sejít na konci měsíce, odboráři už ale v konkrétní výsledek jednání nevěří. Pokud by moravští zaměstnanci se žalobou uspěli, poštu by to podle odborářských propočtů stálo nejméně půlmiliardu korun.

https://media.novinky.cz/132/461327-top_foto1-x56a4.jpg

Repro: Diskutníci

 

Česká pošta má přes 31 tisíc zaměstnanců. Loni hospodařila se ziskem před zdaněním 241 milionů korun a tržbami 19 miliard korun. Letos podnik čeká zisk 50 milionů korun, ale jen v případě, že dostane od státu kompenzaci za univerzální službu. Česká pošta provozuje 3200 poboček, z toho je víc než tisícovka ztrátových. Dvě třetiny poboček chce během příštích let převést na partnery, rušit je nebude.

Zdroj:  ČTK,  ČRo