Fatra má osmdesát

26.05.2015 15:02

Napajedelské muzeum přiblíží 

historii podniku Fatra

 
Ilustrační foto (Foto: Klub kultury Napajedla)

Foto: Klub kultury Napajedla


Zdroj a autor: Irena Frolová, Zlín

 

 

Muzeum Napajedla chystá novou expozici, a to k 80. výročí Fatry Napajedla. Server Zlin.cz o tom informovala Kateřina Barešová z Klubu kultury Napajedla.

 

Expozice bude pro veřejnost slavnostně otevřena 6. června ve 13 hodin a nápaditým způsobem přiblíží osmdesátiletou historii Fatry. "Lidé se mohou těšit na velmi neotřelé architektonické a výtvarné řešení," poznamenala Barešová.

 

Bohatý program bude i mimo muzeum, a to v režii společnosti Fatra. Od devíti do 13 hodin se budou konat oslavy přímo v prostorách společnosti Fatra a od 13 do 18 hodin pak v napajedelském zámeckém areálu.

 

Česká společnost Fatra byla založena v Napajedlích v roce 1935 firmou Baťa v objektu bývalého cukrovaru. V době svého vzniku fungovala jako výrobce plynových masek a ochranných oděvů, pryžových hraček a technické pryže. Od roku 1940 se potom zaměřila na zpracování plastických hmot. Gumárenskou výrobu Fatra postupně převáděla i do jiných závodů, další spravovala (Optimit Odry, Gumárny Zubří) nebo je pomáhala budovat (Gumotex Břeclav). Zkušenosti se zpracováním plastů předávala Fatra i dalším podnikům (Technoplast Chropyně, Plastika Nitra) a přispěla tak k celkovému rozvoji tohoto oboru v České republice. Z historického hlediska je vůbec prvním zpracovatelem plastů u nás.