Média veřejnoprávní a zájmová
Tak prodali Novu .... nic nového.
Kellner absolvoval s touto stanicí zahřívací kolo před sedmnácti lety:
.... Ve stejnou dobu (2002 pozn. admin.) do firem kolem Novy vstoupila investiční společnost PPF, která si společně s MEF Holding rozdělila vliv nad televizí. Dne 14. května 2003 byl Vladimír Železný odvolán z postu generálního ředitele. Po něm nastoupil do funkce Petr Dvořák z PPF. Následně na to koupila společnost PPF po dohodě s CME její podíl v ČNTS a uklidnila tím konflikty. PPF později vyplatila i MEF Holding a získává 85% vliv nad Novou. Zanedlouho PPF prodala svůj podíl opět společnosti CME, kde její celý podíl získala v roce 2004. CME zakoupila i zbývající podíly a stala se tak i vlastníkem CET 21. Generálním ředitele i nadále zůstal Petr Dvořák.
zdroj: Wikipedie
|
|
POSLANECKÁ SNĚMOVNA projednávala výroční zprávy o činnosti a hospodaření České televize. Po případném neschválení dvou z nich může Sněmovna odvolat celou Radu ČT. Nejvyšší ústavní činitel – prezident republiky – poslance k tomuto kroku opakovaně vyzývá. Mimo to před několika dny skupina poslanců avizovala svůj návrh zrušit povinnost platit televizní poplatky některým skupinám občanů. Repro: Wikipedie
Všechno nasvědčuje tomu, že po devatenácti letech od ředitelování Jiřího Hodače a Jany Bobošíkové přichází druhý pokus politiků o ovládnutí České televize.
Právě kombinace loajální televizní rady a zrušení, či alespoň výrazné omezení televizních poplatků je osvědčený recept na přeměnu nezávislé veřejnoprávní televize v hlásnou troubu právě vládnoucí garnitury. Přes víceméně bezradné protesty veřejnosti tuto cestu již absolvovali v Maďarsku a Polsku.
Servilní novináři v ochočené televizi jsou prostě pro politiky ze zemí s nepříliš ukotvenou demokracií silným lákadlem. Navíc mají vlivné spojence v soukromých médiích, pro které je veřejnoprávní televize konkurencí. Již Vladimír Železný v devadesátých letech velmi ochotně a s velkou chutí ostřeloval Českou televizi neděli co neděli. Současné útoky Jaromíra Soukupa jsou pak kapitola sama pro sebe.
Politici své destruktivní kroky maskují údajnou nespokojeností koncesionářů, ale fakta hovoří o opaku. Česká televize je nejsledovanějším vysílatelem na moravském a českém trhu, podle občanů má nejdůvěryhodnější tuzemské zpravodajství a hodnocení divácké spokojenosti bylo loni nejvyšší za uplynulých pět let.
ČT24 a ČTsport jsou nejsledovanějšími stejně zaměřenými veřejnoprávními kanály v Evropě. ČT:D dlouhodobě patří mezi tři nejlépe hodnocené evropské dětské programy. České televizi se podařilo v rekordně krátkém termínu spustit přechodovou síť DVB-T2. A koncesionářské poplatky považuje většina obyvatel za přiměřené, a dokonce by se nebránila jejich zvýšení. Repro: irozhlas
Nezávislá veřejnoprávní média jsou pro zachování a rozvoj demokratického charakteru státu nezastupitelná. A v současné v době stále dokonalejší mediální manipulace a šíření dezinformací je potřebujeme o to více. I proto jsme při vstupu do současné koaliční vlády trvali na garanci ochrany jejich nezávislosti.
Vláda pak v programovém prohlášení slíbila, že „zachová stávající úpravu postavení veřejnoprávních médií a bude důsledně podporovat jejich nezávislost“.
Předpokládám, že tento závazek berou všichni koaliční poslanci vážně. V každém případě je alarmující, že se třicet let po sametové revoluci musíme strachovat o takovou samozřejmost, jako je nezávislost veřejnoprávních médií. Zdroj: ČSSD Repro: Forum24 |
|
|
|
IN MEDIAS RES. V neděli 27. října skupina PPF oznámila, že prostřednictvím dceřiných společností podepsala dohodu se společností Central European Media Enterprises (CME) o jejím plném převzetí. Získala tak mimo zahraniční televize i tuzemskou TV Nova. Petra Kellnera to vyjde na nějakých 48 miliard korun. Repro: Aktuálně
Obchod má několik podmínek, jeho dokončení se očekává v polovině roku 2020. O tom, že vstup Kellnera do Novy není dobrou zprávou, jsem psal letos v červenci. Teď nabízím rozšířenou verzi možných rizik souvisejících s mediálním obchodem roku.
Vzpomínka na Babiše„Dnes som mal hodně vystrašených otázek či nebudu zasahovat novinářům do řemesla. Samozřejmě ne, hned by se to rozneslo a byl bych mrtvý muž,“ svěřoval se svou českoslovenštinou na Twitteru koncem června 2013 Andrej Babiš poté, co oznámil koupi mediální skupiny Mafra.
„Nákupem společnosti CME, respektive jejích mediálních aktivit v pěti evropských zemích, sledujeme především cíl doplnit náš telekomunikační byznys ve střední a východní Evropě. Chceme využít synergie mezi tvorbou mediálního obsahu a jeho distribucí. Naším motivem je tedy především rozvíjení telekomunikačního a mediálního byznysu. CME je dobře fungující společností a po jejím převzetí neplánujeme žádné překotné zásahy do jejího fungování,” uvedl v tiskové zprávě ke koupi CME a potažmo Novy v neděli Petr Kellner.
Sliby se slibují, blázni se radují. Andreje Babiše ze lži usvědčil čas. Jeho zásahy do obsahu opakovaně popsal HlídacíPes.org. Přičítat v tuto chvíli Petru Kellnerovi nekalé úmysly by bylo nefér. Existují však významná rizika, která se pokusím pro přehlednost ve stručnosti shrnout.
Nejsem oligarcha. Média nevlastním, lže Konfident
repro: E15.cz
A co dále?
Repro: Blesk
Možná slyším trávu růst. Ale bohužel se velmi obávám toho, že ona skutečně roste. Repro: Forum24 |
|