Napajedla - Festival vážné hudby

03.11.2015 14:38

Napajedla ožijí dalším ročníkem

Festivalu vážné hudby

V Napajedlích se v první polovině měsíce listopadu uskuteční již 8. ročník Festivalu vážné hudby. Serveru Zlin.cz to oznámila Kateřina Barešová z Klubu kultury Napajedla.

Komorní orchestr Camerata Cramsiriensis (Foto: Klub kultury Napajedla)

Komorní orchestr Camerata Cramsiriensis.

Foto: Klub kultury Napajedla

 

 

Festival je každoročně pořádán na počest slavného napajedelského rodáka Rudolfa Firkušného. Letos se festival uskuteční od pátku 13. do neděle 15. listopadu v Koncertní síni Rudolfa Firkušného - Klášterní kapli. Všechny koncerty začínají v 17 hodin a vstupné je dobrovolné.

 

"Letošní již osmý ročník zahájí v pátek 13. listopadu oceňovaný klavírista Tomáš Víšek. V sobotu vystoupí žáci a pedagogové Základní umělecké školy Rudolfa Firkušného. Nedělní závěrečný koncert bude již tradičně patřit Komornímu orchestru Camerata Cramsiriensis, který představí svůj program spolu s několika výbornými sólisty," upřesnila Barešová.

 

Tradiční Festival vážné hudby pořádá Město Napajedla, Klub kultury Napajedla a Základní umělecká škola Rudolfa Firkušného.

 

Napajedelský rodák Rudolf Firkušný byl český klavírista světového jména. Proslavil se mimořádnou hudebností, expresivním projevem a skvělou technikou hry. Jeho repertoár sahal od raného klasicismu až po modernu první poloviny 20. století. Od roku 1948 žil ve Spojených státech. Po pádu komunistického režimu se chtěl vrátit do vlasti a usadit se v Praze. Často zde s velkým úspěchem hrál, ale záměr se mu už nezdařil – zemřel náhle v červenci 1994. Úspěchu dosáhl nejen svým výjimečným nadáním od dětského věku, ale též houževnatým úsilím, spojeným s vynikajícím smyslem pro sloh a stavbu každého díla. Kritikou je stavěn mezi přední klavíristy 20. století.

 

Zdroj a autorka: Zlín.cz, Irena Frolová

https://www.autogramy.unas.cz/images/hudba/rudolf_firkusny.jpg

Repro: Autogramy