Program Antivirus zafungoval
|
|
PŘES 15 MILIARD KORUN vyplacených, téměř 740 tisíc podpořených zaměstnanců a přibližně 60 tisíc zapojených firem. Taková je do dnešního dne bilance programu Antivirus A a B. V současnosti ale roste i význam Antiviru C, do nějž se přihlásilo už 107 tisíc firem se 735 tisíci pracovními úvazky. Ministerstvo práce a sociálních věcí v rámci všech tří režimů programu Antivirus a odkladů odvodů vyplatilo přes 20 miliard korun. Aktuálně MPSV finalizuje podobu tzv. kurzarbeitu, kterým chce ministryně Jana Maláčová (ČSSD) nastavit systémové řešení podpory zaměstnanců a firem a ochrany pracovních míst pro případ všech budoucích krizových situací podobných současné pandemii koronaviru. „V době koronakrize se téměř zastavily i zdravé firmy. Kdybychom jim nepomohly, musely by propouštět. Nejnovější data ukazují, že náš program Antivirus zafungoval přesně tak, jak jsme na začátku doufali. Zaměstnavatelé nejenže zvládli překonat krizi bez zbytečného propouštění, ale některé firmy po odeznění nejhorší krize dokonce začaly nabírat další zaměstnance,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a upozorňuje na skutečnost, že díky záchraně pracovních míst pomocí programu Antivirus stát také ušetřil prostředky ze státního rozpočtu. „Podpora z programu Antivirus je levnější než dávky v nezaměstnanosti,“ uvedla Jana Maláčová. Zdroj: MPSV
UDRŽENÍ NEZAMĚSTNANOSTI
Program Antivirus přispěl k udržení míry nezaměstnanosti v přijatelných mezích. V únoru byla míra nezaměstnanosti 3,0 %, v červnu 3,7 %. Za celou dobu koronakrize se na Úřad práce ČR přihlásilo pouze 14 tisíc lidí, jejichž místa financoval program Antivirus. Jde tak jen o 7,3 % z celkového počtu nově zaregistrovaných v evidenci ÚP ČR od 1. března 2020. Naopak 80 % všech firem, které z Antiviru odešly na konci dubna, mělo následující měsíc stejný nebo větší počet zaměstnanců než v lednu. Je tak patrné, že program Antivirus nejen zafungoval, ale také pomohl firmám se nastartovat.
VÝVOJ ANTIVIRU
Z počátku program Antivirus pomáhal zejména v režimu A, tedy firmám se zaměstnanci v karanténě nebo těm se zavřenými provozovnami na základě vládních opatření. S postupným rozvolňováním opatření začal nabývat na významu režim B, tedy pomoc firmám nepřímo zasaženým, např. skrze pokles odbytu nebo dodávek surovin. V posledních týdnech začal naopak růst význam režimu C. Antiviru C využilo v červnu 107 tisíc firem (735 tisíc pracovních úvazků) ze 186 tisíc soukromých firem do 50 zaměstnanců, které mohly o Antivirus požádat. Antiviru A+B do konce června využilo téměř 60 tisíc firem, kde se podpořilo téměř 740 tisíc zaměstnanců. Odklady pomohly téměř 8 500 firem se 165 tisíci zaměstnanci. Celkem tak MPSV na podporu zaměstnanosti vydalo 20,2 mld. Kč.
Repro: Revue pro sociální politiku a výzkum
ANTIVIRUS Z POHLEDU ČERPAJÍCÍCH FIREM
89 % firem uvedlo, že jim program Antivirus pomohl překlenout období krize bez propouštění. A 87 % zaměstnavatelů řeklo, že nejspíše nebudou nuceni propouštět zaměstnance na překážkách, na které čerpali v rámci programu Antivirus. Vyplývá to z průzkumu, který v minulém týdnu provedlo MPSV ve spolupráci s krajskými pobočkami ÚP ČR.
VÝHLED DO BUDOUCNA – DLOUHODOBÝ KURZARBEIT
MPSV aktuálně pracuje na finální podobě takzvaného kurzarbeitu, který přinese systémové řešení podpory zaměstnanců v době krize. Kurzarbeit bude pomáhat v krizových situacích (povodně, epidemie, ekonomická krize apod.) firmám, které musejí částečně omezit provoz. Stát bude platit zaměstnancům těchto firem 60–80 % čisté mzdy v závislosti na aktivitě zaměstnance a době strávené v kurzarbeitu. Nejdéle však za 9 měsíců. Zdroj: Tiskové oddělení MPSV (ČSSD)
|
|